Na czym polega ozonowanie klimatyzacji?

generator ozonu

Regularny serwis klimatyzacji jest konieczny, by cieszyć się niepogorszonymi funkcjami posiadanej instalacji. Jednym z działań wykonywanych w jego zakresie bywa ozonowanie, które przyczynia się do eliminacji szkodliwych patogenów i alergenów nagromadzonych we wnętrzu, na przykład samochodu osobowego. Sprawdź, na czym dokładnie polega ozonowanie klimatyzacji i o czym jeszcze warto pamiętać, chcąc zadbać o dobrą kondycję instalacji klimatyzacyjnej.

Czym jest ozonowanie klimatyzacji?

Choć ozonowanie klimatyzacji znane jest wielu osób, nie każdy wie, na czym tak właściwie polega. Stanowi ono skuteczny proces, podczas którego dochodzi do utlenienia przez ozon (tritlen) zagrażających człowiekowi związków chemicznych, czyli niebezpiecznych drobnoustrojów i grzybów. Dodatkowo na skutek ozonowania dochodzi do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

Ozonowanie polega na doprowadzeniu do wnętrza, na przykład samochodu osobowego ozonu w stanie gazowym. W tym celu wykorzystywane jest specjalne urządzenie – ozonator, którego praca pozwala na usunięcie drobnoustrojów, patogenów i alergenów. Dzięki generatorowi tego typu możliwe jest uzyskanie czystego, świeżego powietrza, które nie będzie miało negatywnego wpływu na drogi oddechowe człowieka.

Jakie jeszcze prace obejmuje serwis instalacji klimatyzacyjnej?

Poza regularnym ozonowaniem klimatyzacji warto w zakresie serwisu instalacji klimatyzacyjnej zamawiać usługę odgrzybiania klimatyzacji, kontrolowania ciśnienia w układzie czy sprawdzania stanu filtrów w urządzeniach kanałowych oraz przewodów i instalacji chłodniczej. Ważne jest też oczyszczanie skraplacza i filtrów z nadmiaru pyłków i kurzu, przegląd obudowy urządzenia i elementów elektrycznych, a także napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym.