Jaki klimatyzator kupić do mieszkania?

klimatyzator

Upalne, letnie dni są przyjemne, jeżeli spędzamy czas na plaży. Często jednak zdarza się tak, że odpoczynek w domowym zaciszu nie jest przyjemny z uwagi na zbyt wysokie temperatury. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu można szybko uzyskać komfortową temperaturę bez względu na porę roku. Oprócz tego montaż klimatyzacji pozwala też pozbyć się z powietrza kurzu, pyłków czy innych zanieczyszczeń, co ma szczególnie duże znaczenie dla osób cierpiących na alergie. Podpowiadamy, jaki klimatyzator najlepiej wybrać do mieszkania.

Jaki rodzaj klimatyzacji wybrać?

Jeszcze kilka lat temu urządzenia chłodnicze były kojarzone przede wszystkim z biurowcami czy innymi budynkami użytku publicznego. Jednak obecnie montaż klimatyzacji to usługa, na którą decyduje się coraz więcej właścicieli mieszkań. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator, jest rodzaj urządzenia. Na rynku dostępne są produkty przeznaczone do montowania na ścianie, ścienno-przysufitowe, kanałowe, kasetowe oraz przypodłogowe. Wybór odpowiedniego klimatyzatora powinien być uzależniony od tego, jaka jest wielkość pomieszczenia i ile osób zwykle się w nim znajduje.

Z uwagi na prosty montaż największą popularnością cieszą się klimatyzatory ścienne. Osoby, którym zależy na dużym komforcie, sięgają natomiast po urządzenia kasetowe, ponieważ w ich przypadku powietrze rozchodzi się wzdłuż sufitu na cztery strony. Należy jednak pamiętać, że taki produkt sprawdzi się głównie w większych pomieszczeniach (jest najczęściej stosowany w biurach czy sklepach).

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do mieszkania?

Wiele osób obawia się, że klimatyzacja będzie zagrażała zdrowiu i rezygnuje z jej montażu. W rzeczywistości jednak urządzenie może poprawić komfort życia, należy jednak zwrócić uwagę na jego dobór – moc klimatyzatora powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, a do tego zamontowana w taki sposób, aby chłodzić powietrze, a nie ludzi.

Bardzo ważna jest też prawidłowa eksploatacja – różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w mieszkaniu powinna wynosić nie więcej niż 8 stopni Celsjusza. Oprócz tego regularny serwis klimatyzacji, czyli czyszczenie i przeglądy również wpływają na bezpieczeństwo i komfort, dlatego nie należy zaniedbywać tego obowiązku.