Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Montaż klimatyzacji

Dzisiaj klimatyzacja w domu powoli staje się standardem. Dotyczy nie tylko mieszkań, które mają ekspozycje południową czy zlokalizowane są na najwyższych piętrach budynków, ale też wszystkich innych. Tam, gdzie właścicielom zleży na swobodnej regulacji i obniżaniu temperatur doskonale sprawdzają się nowoczesne urządzenia chłodnicze. Warto jednak zastanowić się, które wybrać, aby realnie wpłynęły na mikroklimat, a co za tym idzie poprawiły komfort życia czy pracy.

Dobór klimatyzacji

Przy doborze klimatyzacji kieruj się parametrami technicznymi urządzenia. Powinno ono mieć taką moc, aby swoim zasięgiem obejmować jak największą powierzchnię. Jeżeli chodzi o rozchodzenie się chłodnego powietrza, to tutaj duże znaczenie ma układ nieruchomości, rozmieszczenie ścianek działowych, drzwi i okien. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 metra kwadratowego potrzeba około 100W mocy. Do chłodzenia kilku niezależnych pomieszczeń czy dwóch kondygnacji dobrym pomysłem jest wybór multisplit, czyli konstrukcji składającej się z kilku jednostek wewnętrznych.

Pod uwagę należy wziąć także:

  • poziom głośności – nie powinien być wyższy niż 35 dB,
  • klasa energetyczna – im wyższa, tym niższe opłaty za prąd. Warto celować w klasę powyżej A+,
  • rozmiar i typ urządzenia,
  • dodatkowe funkcje (np. ogrzewanie, zdalna obsługa, automatyczna włączanie lub wyłączanie po osiągnięciu pożądanej temperatury).

Dla inwestora jest ważna także cena klimatyzatora. Pamiętaj, że to nie tylko pojedynczy koszt zakupy wahający się w granicach od 1000 do nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale także opłaty za zużycie energii elektrycznej, serwis, konserwację oraz wymianę filtrów.

Mobilny czy stacjonarny?

Ze względu na konstrukcję i sposób zasilania, klimatyzatory dzielimy na stacjonarne oraz mobilne. Urządzenia kompaktowe, wolnostojące wystarczy podpiąć do źródła prądu i w ten sposób włączyć zasilanie. Z kolei te montowane do ściany, czyli wersje split wymagają bardziej zaawansowanego podłączenia z udziałem zewnętrznej jednostki, układu sterującego, a także przewodu freonowego. Na ten typ klimatyzacji warto zdecydować  się na etapie wykańczania lub remontu nieruchomości. W zależności od architektury budynku i oczekiwań inwestora do wyboru są klimatyzatory:

  • ścienne,
  • ścienno-sufitowe,
  • kasetonowe,
  • przypodłogowe,

Podczas konsultacji ze specjalistami możesz liczyć na rozważenie różnych opcji urządzeń i wybór tej, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Inwestycja w dobry system chłodzący sprawi, że w Twoim domu zapanuje przyjemny mikroklimat, wnętrza nie będą się mocno nagrzewały, a powietrze będzie wolne od roztoczy.