Czym charakteryzuje się klimatyzacja kanałowa?

klimatyzacja kanałowa

Zmiany klimatyczne powodują, że lata stają się coraz bardziej gorące. Nieznośne upały sprawiają, że urządzenia chłodzące coraz częściej montowane są nie tylko w zakładach pracy, ale i domach jednorodzinnych. Charakterystyka niektórych budynków, hal czy magazynów wręcz wymusza instalację klimatyzacji ze względu na słabą izolację i mocne nagrzewanie się pomieszczeń.

Na czym polega klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja polega na schładzaniu powietrza wewnątrz budynku. Istnieją różne typy urządzeń chłodzących. Klimatyzatory przenośne nadają się do mniejszych powierzchni, a klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej, powieszonej na przykład na ścianie elewacji. Klimatyzacja kanałowa to system kanałów, rozprowadzony nad sufitem pomieszczeń, które łączą się w urządzeniu sterującym. Dzięki temu systemowi schłodzone powietrze dostaje się do lokali nawet bardzo oddalonych od sterownika. Nie ma potrzeby montażu oddzielnych urządzeń w każdym pokoju.

Gdzie znajdzie zastosowanie klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa doskonale sprawdzi się w budynkach, które dysponują nieużytkowym poddaszem. Jest to idealne miejsce na rozprowadzenie systemu kanałów oraz ustawienie urządzenia chłodniczego. Do poprowadzenia instalacji można też wykorzystać sufit podwieszany, a jednostkę sterującą umieścić w innym miejscu. Tego typu klimatyzacja zapewnia równomierną temperaturę we wszystkich pokojach. Nie ma jednak możliwości sterowania chłodzeniem niezależnie od siebie w poszczególnych pomieszczeniach. Klimatyzacja kanałowa jest często stosowana w biurach, restauracjach, lokalach usługowych i hotelach. Jest niewidoczna, ponieważ schłodzone powietrze wydostaje się przez kratkę zamocowaną u sufitu, więc nie stanowi bariery w aranżacji wnętrza.