Jak często serwisować klimatyzację?
Klimatyzacja staje się coraz powszechniejszym wyborem w polskich domach i mieszkaniach. To praktyczne i nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na prostą i szybką regulację temperatury. Jednak klimatyzator to także urządzenie, które wymaga regularnego serwisowania. Jak często powinniśmy to robić?
Serwis klimatyzacji
Aby nasz klimatyzator działał długo i bezawaryjnie, należy go serwisować. Przegląd powinien mieć miejsce co najmniej dwa razy w roku (polecany jest okres przed rozpoczęciem sezonu wiosennego oraz sezonu jesiennego). Zasada ta dotyczy głównie urządzeń, które zostały zamontowane w biurach lub domach prywatnych. W przypadku restauracji, barów czy supermarketów serwis powinien być wykonywany częściej. Regularne przeprowadzanie przeglądu pozwoli nam uniknąć awarii sprzętu, a co za tym idzie, bardziej kosztownych napraw. Warto pamiętać również o tym, że w skład serwisowania klimatyzacji wchodzi także odgrzybianie czy czyszczenie filtrów. Dzięki tym czynnościom będziemy mogli stale cieszyć się świeżym i czystym powietrzem.
Na serwis klimatyzacji składa się, między innymi: odgrzybianie, oczyszczanie filtrów i skraplacza z kurzu oraz pyłków, przegląd obudowy klimatyzatora oraz jego elementów elektrycznych, dokładne sprawdzenie aktualnego stanu filtrów (w urządzeniach kanałowych), przewodów i instalacji chłodniczej czy w końcu umieszczenie w klimatyzatorze czynnika chłodniczego.
Co wpływa na moc klimatyzatora?
Niepoprawnie konserwowane lub wcale nieserwisowane urządzenie może stać się źródłem rozsiewania grzybów i bakterii. Te z kolei mogą okazać się niebezpieczne dla naszego organizmu. Regularny serwis klimatyzatora pozwala zachować drożność układu urządzenia oraz wysoką jakość jego działania. Obecnie większość klimatyzatorów domowych jest wyposażona w syntetyczny czynnik chłodniczy (R410A). To nowa generacja, która nie jest tak inwazyjna dla warstwy ozonowej planety jak poprzednie modele. Przy wyborze mocy klimatyzatora warto poradzić się doświadczonych specjalistów. Ci na podstawie powierzchni pomieszczenia będą mogli wyliczyć tak zwane zapotrzebowanie na chłód. Co jeszcze ma wpływ na potrzebną moc urządzenia chłodzącego? Powierzchnia okien, rodzaj zamontowanych żaluzji (wewnętrzne czy zewnętrzne), izolacja termiczna, długość pomieszczenia, liczba punktów świetlnych, które stanowią źródła ciepła, liczba mieszkańców lub osób przebywających w danej przestrzeni regularnie. W domowych przestrzeniach wystarczy nam klimatyzator o mniejszej mocy, z kolei w siłowniach, restauracjach i innych obiektach publicznych zapotrzebowanie na moc będzie o wiele większe.